Forhandlere

Produkterne fra Mohair by Canard forhandles af butikker, gårdbutikker og netbutikker både i Danmark og internationalt.
Find din nærmeste forhandler på kortet eller brug menuen til højre.
Ønsker du at forhandle produkter fra Mohair by Canard, kontakt os på mail eller ring.

Danmark (Jylland)

Image

Brovst

Von Broich Mohair ApS
Annette von Broich
Bratbjerg 64
9460 Brovst

Tel. 4526803069

E-mail: mohairgarn@hotmail.com

Bække

Fru Kamp Garn og kreativitet
Susanne Kamp
Klostergade 18
6622 Bække

Tel. 61709114

E-mail: frukamp@hotmail.com

Erslev

DANSK MOHAIR
Kirsten Toft
Bierkjær 4, Bjergby
7950 Erslev

Tel. 24658038

E-mail: mohair@danskmohair.dk

Image

Hals

Faster Mette
Mette Thrysøe
Ulstedvej 2
9370 Hals

Tel. 22173604

E-mail: Info@fastermette.dk

Hammel

Ofeig & Ko
Tina
Rampes Møllevej 11
8450 Hammel

Tel. 91540048

E-mail: Info@ofeig-ko.dk

Hjørring

Stof & Garn
Helle Damsgaard
Nørregade 14
9800 Hjørring

Tel. 31174449

E-mail: hd@stofoggarn.dk

Hornslet

STOF og STUFF
Marianne Brissing
Toftevej 1
8543 Hornslet

Tel. 27298009

E-mail: marianne@stofogstuff.dk

Hovedgård

Kattrup Garn
Heidi Svensson

Tel. 40575540

E-mail: info@kattrup-garn.dk

Højer

Hanne i Højer
Hanne B. Sønnichsen
A. R. Kjærbysvej 8
6280 Højer

Tel. 23252801

E-mail: info@hanne-i-hojer.dk

Knebel

Garn10
Helle Dehn
Knebel Bygade 17
8420 Knebel

Tel. 25467123

E-mail: helle@garn10.dk

Læsø

Læsø Mohair
Skovvej 8, Byrum
9940 Læsø

Tel. 61714266

E-mail: e-mp@live.dk

Nr. Nebel

Havfruens butik
Karina Jakobsen
Borndalvej 2 Nymindegab
6830 Nr. Nebel

Tel. 26396409

E-mail: Uldnika@gmail.com

Pandrup

Maskeriet
Marie Appel
Brogårdsgade 2E
9490 Pandrup

Tel. 61418989

E-mail: marieappel3@gmail.com

Randers NV

Elmegaarden’s Mohair
Kathy Greve
Borup Byvej 133, Ndr Borup
8920 Randers NV

Tel. 61700437

E-mail: Greve.kathy@gmail.com

Image

Ribe

LiVi Strik
Lillin Villadsen
Tørresager 7
6760 Ribe

Tel. +4571995465

E-mail: info@livistrik.dk

Image

Ringkøbing

HUSET TIND
Jette Tind
Røjklitvej 10
6950 Ringkøbing

Tel. 97337778

E-mail: info@huset-tind.dk

Image

Silkeborg

Karen Klarbæk
Karen Klarbæk
Chr. 8.s Vej 6A
8600 Silkeborg

Tel. 22588589

E-mail: Karen@karenklarbaek.dk

Skødstrup

Garnværkstedet
Grenåvej 660
8541 Skødstrup

Tel. 20931000

E-mail: mette@garnvaerkstedet.dk

Spentrup

Garnhimlen
Stationsvej 3
8981 Spentrup

E-mail: info@garnhimlen.dk

Image

Vejle

Rosa*s Butik
Paladspassagen 26
7100 Vejle

Tel. 75725363

E-mail: kontakt@rosasbutik.dk

Aarhus C

Garnlageret Århus
Lene Hedegaard
Rosenkrantzgade 31
8000 Aarhus C

Tel. 86196034

E-mail: garnlageret@gmail.com

Danmark (Sjælland)

Image

Allerød

Garnstyrelsen
Vibeke Munk
Fritz Hansens Vej 18
3450 Allerød

Tel. 28597279

E-mail: vm@vibekemunk.dk

Image

Charlottenlund

Charlottenlund Bog & idé
Jægersborg Allé 5
2920 Charlottenlund

Tel. 39643840

E-mail: 1420@bogpost.dk

Image

Frederiksberg C

Bruun Strik
Bruun Strik
Gl. Kongevej 102
1850 Frederiksberg C

Tel. 53278123

E-mail: info@bruunstrik.com

Image

Herfølge

Tessebølle Får og Uld
Birgit Schmidt
Gunderupvej 6, Tessebølle
4681 Herfølge

Tel. 21678281

E-mail: tesseuld@tesseuld.dk

Herfølge

Garnista
Karina Bang Korsgaard
Storkebanken 5
4681 Herfølge

Tel. 25383292

E-mail: karina@garnista.dk

Hillerød

Fru Pigalopp
Heidi Helmuth
Møllestræde 4
3400 Hillerød

Tel. 48154816

E-mail: heidi@fru-pigalopp.dk

Hornbæk

I Knit Hornbæk
Tine Bottelet
Ndr Strandvej 315A
3100 Hornbæk

Tel. 42575575

E-mail: Hello@iknit.dk

Humlebæk

By Lilla
ByMarianne
Humlebæk Center 4 A
3050 Humlebæk

E-mail: mw@bymarianne.dk

Kirke Hyllinge

Tante Andante
Charlotte Bjørkholm
Gl. Skolevej 5, Ejby
4070 Kirke Hyllinge

Tel. 61667927

E-mail: info@tante-andante.dk

Kokkedal

Chanto
Charlotte Frandsen
Brønsholmvej 22
2980 Kokkedal

Tel. 21203311

E-mail: chanto@chanto.dk

Kongens Lyngby

Garn Galore
Caroline Amalie Vej 172
2800 Kongens Lyngby

Tel. 41424319

Ringsted

Stenmarksagårdens Butik
Karen Christensen
Gilsagervej 55 B
4100 Ringsted

Tel. 20960011

E-mail: stenmaeksgaarden@gmail.com

Image

Ringsted

Magiske Garner
Paulette Adam
Nordrupvej 58
4100 Ringsted

Tel. 20722835

E-mail: info@magiskegarner.dk

Image

Roskilde

Louise Harden - STRIK & DESIGN
Louise Harden
Sankt Ols Gade 8
4000 Roskilde

Tel. 40256691

E-mail: Louise@Harden.dk

Sejerø

Tynebjerg Mohair
Karin Thomsen
Gniben 4
4592 Sejerø

Tel. 29273283

E-mail: karindthomsen@gmail.com

Sorø

Birkemoksehus
Anne Hjelm
Birkelyvej 6, Lorup
4180 Sorø

Tel. 58545064/51326016

E-mail: Birkemosehus@mail.dk

Viby Sjælland

TrylleGarnet
Lene Larsen
Brøndumvej 1
4130 Viby Sjælland

Tel. 60887839

E-mail: lenelarsen66@hotmail.com

Ølstykke

By Emra
Emra Petersen
Havremarken 4 A7
3650 Ølstykke

Tel. 22520940

E-mail: Byemradesign@gmail.com

Danmark (Bornholm)

Åkirkeby

Munkholm Angoraland
Kirsten & Bjarne Munkholm Hansen
Smørengevejen 22
3720 Åkirkeby

Tel. +45 24617830

E-mail: post@angoraland.dk

Image

Brogaard Isheste og Strik

Tel. 60108866

E-mail: brogaardishesteogstrik@gmail.com

Danmark (Fyn)

Ringe

Fire alen merino - og lidt Mohair
Karin Mortensen
Præstebro 5
5750 Ringe

Tel. 21617429

E-mail: kwin28@hotmail.com

Ringe

Krealiv
Rikke Hansen
Rynkeby Huse 28
5750 Ringe

Tel. 29720536

E-mail: kontakt@krea-liv.dk

Bryne

Idestova as
Anny Tjøtta
Storgata 40
4340 Bryne

Tel. 99293003

E-mail: anny@idestova.no

Image

Drammen

Ulla Garn & Broderi AS
Elin Bø
St. Olavsgt. 2
3039 Drammen

Tel. 32890058

E-mail: butikk@ullagarn.no

Image

Flatdal

Telespinn
Blikavegen 22
3841 Flatdal

Tel. +4735709400

E-mail: post@telespinn.no

Fredrikstad

Levende Landliv
Ragnhild Nesset
Mosseveien 251
1615 Fredrikstad

Tel. 41449234

E-mail: ragnhild.nesset@gmail.com

Leknes

Lofotstrikk
Gro Agnete Berglund
Bedehusbakken 12
8370 Leknes

Tel. +4791572886

E-mail: post@lofotstrikk.no

Oslo

Værbitt garn
Laila Henriksen
Seilduksgata 26a
553 Oslo

Tel. 97940479

E-mail: Laila@varbitt.no

Image

Oslo

Garntopia AS
Pia Kamp
Karoline Kristiansens vei 4
0661 Oslo

Tel. +47 412 93 326

E-mail: hei@garntopia.no

Ramnes

Ramnes Søndre gård
Ingunn Skjeggestad
Ramnesveien 849
3275 Ramnes

Tel. 97404329

E-mail: ingunn@ramnrssondre.no

Rennesøy

Lykkelighandel
Lene Dalaker
Vikevågveien 116
4150 Rennesøy

Tel. 51311900

E-mail: Lykkelig@lykkelighandel.no

Image

Trondheim

HEGESTRIKK.NO
Hege Fallmyr Lenes
Loholtbakken 2
7049 Trondheim

Tel. 91750846

E-mail: hegestrikk@gmail.com

Image

Jona

Wolle 7
Busskirchstrasse 172
8645 Jona

E-mail: info@wolle7.ch

Steffisburg

Marlis
Reinders Folmer
Thunstrasse 57
3612 Steffisburg

Tel. 0041 79 681 27 90

E-mail: mfolmer@bluewin.ch

Unterlunkhofen

Spinnwebstube GmbH
Rita Schneider
Zugerstrasse 14
8918 Unterlunkhofen

Tel. 0041 79 409 14 08

E-mail: spinnwebstube@bluewin.ch

Image

Winterthur

Novalana AG
Claudia Cirmaz
Metzggasse 13
8400 Winterthur

Tel. +41 52 213 73 53

E-mail: info@novalana.ch

Image

Alsterbro

Skåningsmåla Mohair
Birgitta Arnesdotter
Skåningsmåls
38274 Alsterbro

Tel. 0706531039

E-mail: skaningsmala.mohair@gmail.com

Göteborg

Broderi&Garn
Broderi&Garn
Drottninggatan 31
41114 Göteborg

Tel. 04631133329

E-mail: Broderiochgarn@gmail.com

Image

Visby

Design & Hantverk Gotland
Adele Poppe
S:t Hansgatan 30A
62156 Visby

Tel. 0498-214121

E-mail: info@dhgh.se

Bamberg

Wolle pur GmbH
Kai Bossling
Lange Str. 34
96047 Bamberg

Tel. 0951/2084221

E-mail: info@wolle-pur.de

Barchfeld

Wolle & Kurzwaren
Lolida Jung
Am Friedhof 10
36456 Barchfeld

Tel. 0049036961 40126

E-mail: lolida.jung@t-online.de

Berlin

Kunstgewerbehaus
Birgit Küttner
Teltower Damm 34
14169 Berlin

Tel. 0049 30 8026500

E-mail: Info@kunstgewerbehaus-berlin.de

Bremen

Wolle am Wall
Julia Hübotter
Am Wall 164
28195 Bremen

Tel. 0049 1621374007

E-mail: juliahuebotter@nord-com.net

Image

Coburg

umGarnt
Kristina Hackert
Judengasse 1A
96450 Coburg

Tel. +49 (0) 9561 79 58 133

E-mail: info@umgarnt.de

Holzgerlingen

Handmadel Wolle & Mehr
Ute Mehl
Tübinger Str 31
71088 Holzgerlingen

Tel. +4970319874300

E-mail: Handmadel@online.de

Horn- Bad Meinberg

Trines Wollkosmos
Eva Louis
Am Bärenstein 24
32805 Horn- Bad Meinberg

Tel. 015143137571

E-mail: trines_wollkosmos@web.de

Kiel

WollWerkstatt Kiel
Dörte Dietrich
Damaschkeweg 50a
24113 Kiel

Tel. 49 (0) 431 24054-93

E-mail: service@wollwerkstatt-kiel.de

Image

Korschenbroich

a Knitters wish
Lisa Winterberg
41352 Korschenbroich

Tel. 0049 172 8829304

E-mail: info@aknitterswish.com

Köln

Buttjebeyy
Gesa Drechsler
Waffenschmidtstr. 1
50767 Köln

E-mail: Info@buttjebeyy.de

Image

Offenbach am Main

Maschenwahn
Ulrike Janssen
Taunusstrasse 1
63067 Offenbach am Main

Tel. 069 87 202 153

E-mail: maschenwahn@posteo.de

Ratingen

Beads Per Minute - Der Perlen-und WollKontor
Solveyg R. Passmann
Am Södrath 48
40885 Ratingen

Tel. 0049 (177) 2485058

E-mail: info@der-perlenkontor.de

Image

Urbach

Filzart & Strickwolle
Jutta Singer
Kelterhalde 16
73660 Urbach

Tel. 07181/884012

E-mail: jutta.singer@online.de

Image

Wiesbaden

Raiffeisenstraße 26
65191 Wiesbaden

E-mail: info@handgemacht-wolle.de

Øvrige lande

Holland - Amsterdam

Hooks and Yarn
Haarlemmerdijk 147
1013 KH Amsterdam

Tel. +31 (0)20 3318928

E-mail: info@hooksandyarn.com

Image

Belgium - Assebroek Brugge

Atelier Miete Confiete
Anne-Mieke Beernaert
Wantestraat 122
8310 Assebroek Brugge

Tel. 003250349373

E-mail: info@mieteconfiete.be

Belgium - Gent

Wolder
Lien Van Nuffel
antoon sanderusstraat 31
9000 Gent

Tel. +00323919070

E-mail: lien@wolder.be

Image

Holland - Kalken

Ylle Knitwear
Valérie Baeke
Vormondstraat 36/101
9270 Kalken

Tel. +32476445309

E-mail: ylleknitwear@gmail.com

Grønland - Qaqortoq

Duuden
Duuden - Sussi Rødgaard Hansen
Skolevej b 7
3920 Qaqortoq

Tel. +299 496656

E-mail: Sussijimmy@gmail.com

Image

Iceland - Reykjavik

STORKURINN
Guðrún Hannele Henttinen
Sidumuli 20
108 Reykjavik

Tel. 354-551 8258

E-mail: hannele@storkurinn.is

Image

Iceland - Reykjavík

Maro
Silja Gylfadóttir
Hverfisgata 39
101 Reykjavík

Tel. 00354 865 0533

E-mail: maro@maro.is

Grønland - Sisimiut

Glød
Tia Ingemann Lauritzen
Postboks 1029
3911 Sisimiut

Tel. +299587896

E-mail: Tiangemann@gmail.com

Poland - Szklarska Poręba

Sklep Makunki
Magdalena Kuncewicz

Tel. +48512360180

E-mail: magdalena.kuncewicz@gmail.com